Rysy (2449 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Polsce, leżący w Tatrach Wysokich, na granicy Polski i Słowacji, w Małopolsce. Masyw Rysów składa się z 3 wierzchołków, najwyższy wierzchołek leży w całości po stronie słowackiej i wznosi się na wysokość 2503 m n.p.m. Po polskiej stronie leży tylko jeden – północny wierzchołek Rysów.
Czerwony szlak na Rysy
Rysy wznoszą się na południowy wschód od Morskiego Oka. Właśnie spod schroniska nad Morskim Okiem prowadzi na Rysy szlak czerwony, przez Czarny Staw i Bulę pod Rysami. Czas przejścia na Rysy spod Schroniska nad Morskim Okiem to 3 godziny i 50 minut (50 minut wchodzi się nad Czarny Staw). Jest to jedyny szlak na Rysy po polskiej stronie, z łańcuchami i dużym nachyleniem terenu oraz miejscami zacienionymi, z możliwością zalegania płatów śnieżnych
Wejście od słowackiej strony
Drugi szlak prowadzi po stronie słowackiej i jest często wybierany również przez polskich turystów. Trasa rozpoczyna się niebieskim szlakiem znad Schroniska nad Popradzkim Stawem, przez Dolinę Mięguszowiecką i Żabie Stawy Mięguszowieckie, a dalej czerwonym szlakiem do Chaty Pod Rysami, na Przełęcz Waga i wreszcie wierzchołek Rysów. Czas przejścia całej trasy to 3 godziny i 15 minut (spod Chaty godzina drogi). Szlak po stronie słowackiej czynny jest od połowy czerwca do końca października.
Popularne Rysy
Rysy to jeden z częściej obleganych szczytów w Tatrach, pierwsze wejście miało miejsce w 1840 roku i od tamtej pory Rysy zyskują na popularności. Pewnie dlatego, że z wierzchołka Rysów można zobaczyć aż 80 szczytów tatrzańskich i około 50 szczytów w innych górach, kilkanaście jezior tatrzańskich, a przy dobrej pogodzie nawet oddalony o 90 km Kraków.